Açlık Kitabı Testi ve Cevapları Çöz

AÇLIK KİTABININ YAZILI SORULARI VE CEVAP ANAHTARI

1) Kunt Hamsun’un Açlık isimli  romanının başkahramanının mesleği nedir?

a) Yazar
b) Öğretmen
c) Avukat
d) İşçi
e) Pansiyon işletmecisi

2) Romanda anlatılanlar aşağıdaki ülkelerden hangisinde  geçmektedir?

a) Almanya
b) Fransa
c) İtalya
d) Norveç
e) İngiltere

3) Kunt Hamsun’un Açlık isimli romanı, roman türü olarak hangi grupta yer alır?

a) Macera romanı
b) Tahlil ( çözümleme ) romanı
c) Polisiye roman
d) Tarihi roman
e) Egzotik roman

4) Kunt Hamsun’un “Açlık” isimli romanı, hangi yıl “Nobel Ödülü” almıştır?

a) 1935
b) 1950
c) 1920
d) 1960
e) 1930

5) Kunt Hamsun’ un “Açlık ” isimli romanının başkahramanının adı nedir?

a) Cervantes
b) Emma Bovary
c) Raskolnikov
d) Werther
e) Andreas Tangen

6) Kunt Hamsun’ un “Açlık ” isimli romanının yazılış tekniği aşağıdakilerden hangisidir?

a) Mektup Yöntemi
b) Günlük tutma yöntemi
c) Konuşturma ve iç söyleşi yöntemi
d) Düz anlatım yöntemi
e) Bilinç akımı yöntemi

7) “Açlık ” isimli romanın yazarı kimdir?

a) Albert Camus
b) Franz Kafka
c) Andre Gide
d) Kunt Hamsun
e) Daniel Defoe

8) Romanın ana düşüncesine en uygun olan cümle aşağıdakilerden hangisidir?

a) Her türlü zorluğa rağmen kişinin insanlık onurunu koruması
b) Aşkın, insanlar üzerindeki olumlu etkileri.
c) Savaş yıllarının insanlar üzerinde bıraktığı derin izler.
d) Köleliğin getirdiği umutsuzluk
e) Çağdaşlaşma yolunda verilen mücadele

9) “Açlık ” isimli roman ilk defa hangi yıl okuyucusuyla buluşmuştur?

a) 1900
b) 1890
c) 1870
d) 1910
e) 1920

CEVAPLAR:


1-A   2-D   3-B   4-C   5-E   6-C   7-D   8-A   9-B
AÇLIK İSİMLİ ROMANIN TEST SORULARINI ÇÖZMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ ÖZETİ DE OKUYABİLİRSİNİZ

Açlık Kahramanları

Andreas Tangen: Gerçekte romanın başkahramanının adı  hiç zikredilmemektedir. Bu lakabı, kahramanın kendisi uydurur. Tek amacı yazar olmaktır.  yazar olmak için yaşar. Park ve mezarlıklarda sabahlayan, çoğu zaman aç   gururlu bir gençtir. Hayal gücü  geniştir.

Ylajali: Başkahramanın âşık olduğu kadındır. Bu adı da e başkahraman uydurmuştur.

Açlık

Andreas, kiralık bir odada  sefil bir hayat sürmektedir.  yoksuldur. Birkaç gazetede yayınlanan yazısından aldığı paralar ile karnını doyurmaya çalışmaktadır. Yazılan çoğu zaman parklarda kalmakta, yazılarını da sokaklarda yazmaktadır. Çok aç kaldığı vakit üstündeki eski püskü giysilerini satarak karnını doyurmaktadır. Ama asla ideali olan yazarlıktan vazgeçmez. Andreas sokaklarda yazarlığı için   zengin bir malzeme ile karşılaşır. Hiç tanımadığı kişilerle dost olur, onlar hakkında zihninde hayaller kurar. Hayal gücü  geniştir.  Devamlı zihnindeki kurgularla gerçeği birbirine karıştırır. Andreas, iş bulmak için bazı yerlere  başvurur. Ama hiçbir yer onu işe almaz. Yavaş yavaş aç kalmaya başlar. Bu arada kaldığı odasının da kirasını ödeyemez.  gururlu olduğu için bu durumdan utanır. Bugünlerde yardımına bir yazısı koşar. Bir gazetede yazısı yayınlanmıştır ve karşılığında 10 kron ödül verilecektir. Andreas çok mutlu olur. Kirasını öder , durumu biraz düzelir. Andreas’in rahat günlerinin üzerinden az bir vakit geçmiştir. Yine parası bitti. Açlık dayanılmayacak hâle gelmiştir. Sokaklarda   açlığın etkisiyle zihni bulanmaya başlar. Hayaller görür. Geceleri ahırdan bozma bir teneke üretim yerinde uyumaktadır. Andreas, gururundan hiçbir yardımı kabul etmez. Gözlüğünü rehineye vermeye çalışır; ama adam almaz. Açlıktan ne yapacağını şaşırmış durumdadır. Artık yerde bulduğu bir portakal kabuğunu yemek zorunda kalır. Dilinin altına bir taş koyarak açlığını bastırmaya çalışır. Gururunu bir kenara bırakıp dilenmeye kalkışır; fakat bir şey elde edemez. Açlıktan hali kalmamıştır. Rehineye gidip ceketinin dört düğmesini vermeye çalışır. Adam, bunu da kabul etmez. Oradan ayrılırken bir dostu ile karşılaşır. Arkadaşı da yoksul  biridir. Fakat ona acır ve bir miktar para verir. Andreas bir hafta tok gezer.

Andreas’in gazeteye verdiği yazılar da tavrı ağır gerekçesiyle basılmaz. Yine açlık günleri başlar. Sefaletin pençesine düşmüştür. Açlık dayanılmaz hale gelince parmağını ısırır ve kanını emerek yaşamaya çalışır. Her şeye rağmen yazmakta ve yazmaktan  vazgeçmemektedir. Ama yazı yazarken mumu biter. Bakkaldan ödünç mum istemeye gider. Orada bir kadın ile  karşılaşır. Bakkal, kadının verdiği parayı Andeas verdi zannederek paranın üstünü Andreas’in avucuna bırakır. Andreas, aç olduğu için almaya zorunlu kalır. Karnını bir lokantada doyurur. Fakat midesi uzun zamandır açlığa alıştığı için yemeklerin hepsini çıkanr. Yolda bakkalda gördüğü kızla karşılaşır ve onunla uzun zaman sohbet eder. Kıza âşık olmuştur. Yalnız kızın hayal mi gerçek mi olduğundan emin olamaz. Yolda bir kaza geçirir ve ayaklan ezilir.

Andreas, açlıktan ne yapacağını bilemez.  sonunda bir kasaba gider ve köpekleri için kemik ister. Kemikleri kemirerek açlığını gidermeye çalışır. Yollarda onun perişanlığına acıyan bir komutan ona para verir. Böylece açlıktan ölmekten kurtulur. Bir süre karnını bu parayla doyurur.

Andreas’in artık açlıktan yazmaya hali kalmamıştır. Pansiyon sahibi de artık parayı ödemediği için onu çıkarmak istemektedir. Bir akşam, kendini kapıda bulur. Artık dayanacak hali kalmamıştır. Rıhtıma gider ve İngiltere’ye gitmek üzere bir gemiye tayfa olarak yazılır. Hayallerinden vazgeçerek  ingiltere’ye  yol alır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz