Suç ve Ceza Online Yazılı Sorularını Çöz

1277
Oluşturma tarihi

Suç ve Ceza Kitabının Sorularını Online Çöz

Sorularının hazırlanmasını istediğiniz kitabın adını en altta yorum bölümüne yazarsanız 24 saat içinde siteye yüklenecektir. E posta adresini yazmanıza gerek yoktur.

1 / 10

Dostoyevsky’ nin “Suç ve Ceza” adlı romanında çok yoksul bir ailenin kızı olan, bu yüzden kötü bir hayata atılmak zorunda kalan, Sonya’ nın ayyaş babasının adı nedir?

2 / 10

Dostoyevski’ nin, “Suç ve Ceza” adlı romanında “laf oyunlarıyla cinayeti itiraf etmesi için Raskolnikov’u sıkıştıran ama onu tutuklamayacağını” söyleyen polis müfettişinin adı nedir?

3 / 10

Dostoyevsky’ nin “Suç ve Ceza” adlı romanında Raskolnikov’ un öldürdüğü, toplum için hiçbir fayda üretmeyen, bilâkis topluma zararı dokunan, insanların düşkünlüğünü kullanıp servet edinen, kendi öz kardeşini kullanmaktan dahi çekinmeyen yaşlı tefeci kadının adı nedir?

4 / 10

“Dostoyevski’ nin “Suç ve Ceza” adlı romanda,  John Stuart Mill’in ekonomik refah için bireysel bencilleşmeyi öneren kuramını eleştiren kahramanının adı nedir?

5 / 10

Dostoyevsky’ nin “Suç ve Ceza” adlı romanında Raskolnikov’ un, “yaşlı tefeci kadın ve kız kardeşi” ni öldürmekte kullandığı cinayet aleti aşağıdakilerden hangisidir?

6 / 10

Dostoyevsky’ nin “Suç ve Ceza” adlı romanında Raskolnikov’ un, “yaşlı tefeci kadın ve kız kardeşi” ni öldürmekte kullandığı cinayet aleti aşağıdakilerden hangisidir?

7 / 10

Dostoyevsky’ nin “Suç ve Ceza” adlı romanında olayların geçtiği mekân, aşağıdakilerden hangisidir?

8 / 10

Dostoyevsky’ nin “kahramanının işlediği cinayet ve bu cinayetten sonra vicdan azabı sebebiyle doğan iç hesaplaşmaları” dile getirdiği romanının adı nedir?

9 / 10

Dostoyevsky’ nin “Suç ve Ceza” adlı romanındaki kahramanlardan Katerine İvanovna, nasıl ölür?

10 / 10

Dostoyevsky’ nin “Suç ve Ceza” adlı romanında Sonya arkasını dönünce bir adet yüz rubleliği katlayarak Sonya’ nın cebine atan ve Sonya’ yı paralarını çalmakla suçlayan kimdir?

Skorunuz

The average score is 71%

0%

SUÇ VE CEZA KİTABI İÇİN TEST SORULARI VE CEVAP ANAHTARI

Siyah gözlere, esmer yüze ve ortadan biraz uzunca boya sahipti. Asabi , yaptığı işten pişmanlık duyan, kötü bir kişilik…”
1. Yukarıda özellikleri verilen kahraman, Dostoyevsky’ nin  “Suç ve Ceza” adlı eserindeki karakterlerden hangisidir?

a) Svidrigaylov
b) Raskolnikov
c) Nikolay
d) Nikodim Fomiç
e) Yedlin

2. Dostoyevsky’ nin “Suç ve Ceza” adlı eserindeki Sonya arkasını dönünce bir adet yüz rubleliği katlayarak Sonya’ nın cebine koyan ve Sonya’ yı paralarını çalmakla suçlayan hangisidir?

a) Dunya
b) Svidrigaylov
c) Marfo Petrovna
d) Lujin
e) Lebezyatnikov

3. Dostoyevsky’ nin “Suç ve Ceza” adlı eserindeki kahramanlardan Katerine İvanovna, nasıl ölür?

a) Bir kurşunla
b) Hummadan ölür.
c) Bir otelde intihar ederek.
d) Delirerek.
e) Ayağı taşa takılır , ölür.

4. Dostoyevsky’ nin “karakterin işlediği cinayet ve bu cinayetten sonra vicdan azabı sebebiyle doğan iç hesaplaşmaları” dile getirdiği romanının ismi nedir?

a) Budala
b) Ecinniler
c) Suç ve Ceza
d) Kumarbaz
e) Karamazov Kardeşler

5. Dostoyevsky’ nin “Suç ve Ceza” adlı eserinde olayların geçtiği yer , aşağıdakilerden hangisidir?

a) St. Petersburg
b) Sibirya
c) Moskova
d) Novosibirsk
e) Volgograd

6. Dostoyevsky’ nin “Suç ve Ceza” adlı eserinde Raskolnikov’ un, “yaşlı tefeci kadın ve kız kardeşi” ni öldürmekte kullandığı cinayet aleti  hangisidir?

a) Silah
b) Balta
c) Bıçak
d) Ustura
e) Makas

“Dostoyevski, “Suç ve Ceza” adlı eserinde  Raskolnikov’un ve Saint Petersburg’da yaşayan insanların fakirliğini işlerken, dönemin ekonomi yaklaşımlarını da, örneğin John Stuart Mill’in ekonomik huzur  için bireysel bencilleşmeyi öneren kuramını ‘İnsanın dünyada gideceği bir yer olmalı’ diyen emekli bir memurun ağzından eleştiri
7. “Dostoyevski’ nin “Suç ve Ceza” adlı romanda,  John Stuart Mill’in iktisadi refah için bireysel bencilleşmeyi öneren kuramını eleştiren kişinin adı nedir?

a) Semyon Zaharoviç Marmeladov
b) Porfiriy Petroviç
c) Svidrigaylov
d) Lebezyatnikov
e) Nikodim Fomiç

8. Dostoyevsky’ nin “Suç ve Ceza” adlı eserinde Raskolnikov’ un öldürdüğü, toplum için hiçbir fayda üretmeyen, bilâkis topluma zararı dokunan, insanların düşkünlüğünü kullanıp servet edinen, kendi öz kardeşini kullanmaktan dahi çekinmeyen yaşlı tefeci kadının adı nedir?

a) Lizaveta İvanovna
b) Sonya
c) Dunya
d) Katerine İvanovna
e) lyona İvanovna

9. Dostoyevski’ nin, “Suç ve Ceza” adlı eserinde “laf oyunlarıyla cinayeti itiraf etmesi için Raskolnikov’u sıkıştıran ama onu tutuklamayacağını” söyleyen polis müfettişinin adı nedir?

a) Lujin
b) Marmeladov
c) Razumuhin
d) Nikodim Fomiç
e) Porfiriy Petroviç

10. Dostoyevsky’ nin “Suç ve Ceza” adlı eserinde çok yoksul bir ailenin kızı olan, bu yüzden kötü bir hayata atılmak zorunda kalan, Sonya’ nın ayyaş babasının adı nedir?

a) Svidrigaylov
b) Marmeladov
c) Razumuhin
d) Nikodim Fomiç
e) Porfiriy Petroviç

CEVAPLAR:
1) B    2) D   3) E   4) C    5) A   6) B    7) A     8) E    9) E    10) B

SUÇ VE CEZA ROMANININ KISA ÖZETİ

Suç Ve Ceza Roman Özet

Hukuk Fakültesi öğrencisi olan  Raskolnikov kendisine göre düşünceleri olan , yakışıklı , zeki,yetenekli ve akıllı biridir. Yaşadığı ekonomik  sıkıntılardan , geçim sıkıntısından  öğrencilik hayatını yarıda bırakmak zorunda kalır. Yaşamını tefeci bir kadına verdiği malzemeler sayesinde devam ettirmeye çalışır. 4 aydır kirasını bile ödeyemiyordur. Tefeci kadına  borçlu hissedip elini kolunu kaptırıyorken bu kadının herkesin hayatından yok olması gerektiğini , yaşamasının herkes için zarar olduğunu da düşünür. Raskolnikov’a annesinden bir mektup gelir ; geçim derdiyüzünden kız kardeşi Dunya yaşlı bir adamla evlenecektir. Raskolnikov bir rüya da görür , uyanır ve daha sonra eline bir balta alıp tefeci kadının evine  girer. Kimsecikler onu görmemiştir. Yaşlı kadının yanına gider ve onu elindeki balta ile öldürür. Evden çıkacakken yaşlı kadının kız kardeşi ile karşılaşır o kadın masum olmasına rağmen olaya tanık olduğu için onu da öldürmek zorunda kalır. Dolaptan rehin verilmiş, birkaç parça altını alıp evden çıkar.Paralara elini sürmez bir taşın altında saklar onları . Vicdanı rahatsız olmaya başlar. Aslında tefeci kadını değikendini öldürdüğünü düşünür. Bu düşünceyekapılıp polise gider ve suçunu itiraf eder. Sibirya’ya sürgüne gönderildikten ve cezasını çektikten sonra  kendine gelir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz